Tai miksei ihan viikonloppuaterialle: Monipuolinen ja ruokaisa salaatti.
2-3 dl keitettyä makaronia
100g pakasteherneitä
1/2 VihreäKeiju-kurkku
150g Champ-herkkusieniä
3 säilykepersikan puolikasta
VihreäKeiju-persiljaa
VihreäKeiju-jääsalaatti
valmiita krutonkeja tai leipää ja öljyä
Salaatinkastike:
0,5 dl rypsiöljyä
2 rkl valkoviinietikkaa
0,5 rkl sinappia
1,5 tl sokeria
ripaus suolaa
n.0,5 dl ananas-/appelsiinimehua
Aloita valmistamalla ensin kastike. Sekoita etikka, sinappi, sokeri ja suola. Lisää seokseen vähitelleen öljy voimakkaasti sekoittaen. Lisää mehua niin paljon kunnes koostumus on mieleisesi. Laita kastike jääkaappiin maustumaan siksi ajaksi kun valmistat salaatin.
Sulata herneet ja anna valua ylimääräinen neste pois. Jos et käytä valmiita krutonkeja, silppua leivästä ohuita viipaleita ja paista niitä hetki pannulla öljyssä. Voit halutessasi maustaa suolalla. Siirrä krutongit sivuun ja paista hetkisen viipaloituja herkkusieniä kunnes saavat hieman väriä. Viipaloi tai kuutioi kurkku sekä persikat. Revi jääsalaatti kulhoon ja yhdistä aineet. Silppua persiljaa joukkoon ja lisää salaatinkastike suoraan salaattiin tai lisää erillisestä kulhosta. Nauti hyvällä omallatunnolla värikkäästä ja terveellisestä salaatista.
Salaattia kannattaa tehdä suurempi määrä vierasvaraksi, sillä tämä on herkullista.
-Onnea kevään valmistuville ja muille juhlijoille!-
200g Champ -sieniä
1 sipuli
2 rkl voita
3 rkl vehnäjauhoja
½ tl yrttisuolaa
ripaus mustapippuria
1 tl timjamia
2 dl kermaa
2 dl maitoa
pinnalle tuoretta VihreäKeiju -persiljasilppua
Paloittele sienet ja silppua sipuli. Kiehauta ne voissa, kunnes neste on haihtunut. Ripottele jauhot ja sekoita pari minuuttia. Lisää mausteet ja kerma. Hauduta noin 8 minuuttia. Ohenna tarvittaessa maidolla. Ripottele pinnalle persiljaa. Tarjoa keitetyn riisin tai perunan ja VihreäKeiju-ruukkusalaatin kera.
Valitse resepti tulostettavaksi